Lajme

Shtrenjtimi i rrymës nuk i prekë këto komuna të Kosovës

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Në Mitrovicë të jugut qytetarët i paguajnë faturat e tyre të rrymës në mënyrë të rregullt përkundër fqinjëve të tyre në veri. Nga KMDLNJ e konsiderojnë këtë si diskriminim dhe shkelje e të drejtave të njeriut.

Faturat e këtij muaji, po i paguajnë në këtë zyre.

Në Mitrovicë të Jugut qytetarët i paguajnë ato në mënyrë të rregullt përkundër fqinjëve të tyre në veri.

Tash me shtrenjtimin e rrymës për 15.4%, mitrovicasit e ndjejnë edhe më shumë pabarazinë për sa i përket pagesave të rrymës.

Ky shtrenjtim i rrymës, nuk do të ndikojë aspak te qytetarët e Mitrovicës së Veriut.

Emir Azemi, ish kryesues i Kuvendin Komunal, thotë se duhet të gjendet një zgjidhje më e shpejtë pasi marrëveshjet s’po gjejnë zbatim të menjëhershëm.

Se me këtë shtrenjtim bëhet një diskriminim në baza etnike e thotë Valentina Demolli nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut.

Zbatimi i marrëveshjes për pagesën e energjisë elektrike në veri do ta kryente kompania serbe “Elektrosever”, gjë e cila ende nuk ka ndodhur.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat