EkonomiLajme

Pse BQK ashpërsoi raportin e dytë për Monegon?

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), kishte marrë vendim për revokimin e licencimit për dy institucionet mikrofinanciare “IuteCredit” dhe “Monego”. Kjo ishte bërë e ditur në një konferencë për media nga krerët e BQK’së. Gazeta Express ka parë një dokument…
EkonomiLajme

Lufthansa hap linjë ajrore Prishtinë-Beograd

Aviokompania Lufthansa ka njoftuar autoritetet e Kosovës se do të hapë linjën ajrore Prishtinë-Beograd në një të ardhme shumë të afërt. Kjo është bërë në një ceremoni në Ambasadën Amerikane në Berlin, në prezencën e ambasadorit Richard Grenell, në të…
Ekonomi

​Kroacia humb 500 mijë punëtorë 2008-2018

500 mijë punëtorë ka humbur Kroacia nga viti 2008 deri në 2018-n, thotë Davorko Vidoviq, këshilltar në Dhomën Kroate të Tregtisë. Ai shpjegon se 200 mijë janë larguar “natyralisht” duke dalë në pension, ndërsa 300 mijë llogaritet numri i punëtorëve të…