Sport

Sermaxhaj analizon xhiron e parë të Superligës dhe flet për pretendentët për titull

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Emocionet e ndeshjeve të futbollit kosovar janë rikthyer në fundjavën që lamë pas me ndeshjet e xhiros së parë të edicionit 2019 – 2020 në Superligën e Kosovës në futboll. Me stadiume të stërmbushura dhe me entuziazëm nga të gjitha skuadrat u rrokullisën topat e parë për të filluar një garë e madhe, e cila sivjet do të jetë shumë më ndryshe për faktin se katër skuadra do të bien direkt nga Superliga, ndërkohë ka gjasa që edhe tri ekipe të marrin pjesë në garat evropiane.

Xhiroja e parë solli disa befasi. FC Prishtina ani pse bëri gjithçka për fitore në ndeshjen ndaj Flamurtarit, kjo e fundit arriti ta shkëpusë një pikë për t’u mbyllur ndeshja me shifrat 1:1. Pas befasisë që ndodhi të shtunën në kryeqytet, e diela rezervoi edhe dy rezultate, të cilat nuk i ka pritur askush.

Ferizaj, i cili shumë vonë e nisi misionin për Superligë, e tmerroi Dritën që investoi shumë duke e mposhtur me rezultat 1:0 para tifozëve të saj në Gjilan.

Skuadra tjetër e këtij qyteti, SG Gjilani doli kokulur nga stadiumi “Riza Lushta” në Mitrovicë, duke u mundur me shifrat 4:1. Kujtojmë se Gjilani në afatin kalimtar ka bërë disa përforcime të mëdha duke transferuar lojtarë me emër nga kampionatet e rajonit.

Sermaxhaj: Nismë e mbarë, për më shumë duhet të presim

Fillimin e kampionatit e ka komentuar për gazetën “Zëri” edhe ish-futbollisti i mirënjohur kosovar Genc Sermaxhaj.

“Një nismë e mirë e këtij edicioni, përmes së cilës patëm mundësi të shohin ndeshje të mira e disa befasi. Disa ekipe kanë bërë përgatitje me kohë e disa të tjera me vonesë dhe është parë niveli i tyre në ndeshjet e para. Përveç befasive që ndodhen, kam bindjen se ato ekipe që pësuan ndoshta e kanë nënçmuar kundërshtarin e tyre, prandaj kanë marrë rezultate negative”, ka vlerësuar Genc Sermaxhaj.

Sermaxhaj beson se forca e vërtetë e skuadrës do të vijë në shprehje në javët në vazhdim. “Nuk është fundi i kampionatit dhe besoj se ekipet do të vijnë në lojën e tyre më të mirë dhe ato që kanë synime për kreun e tabelës duhet që të tregojnë më shumë në vazhdim të kampionatit”, potencoi Sermaxhaj.

“Gjithsesi, këto befasi ose rezultate negative të ekipeve të mëdha do ta bëjnë edhe më interesant kampionatin. Shpresoj se do të shohim futboll cilësor, më të bukur, më atraktiv, më shumë ide e filozofi, më shumë kreativitet. Për këto duhet të presim”, përfundoi Genc Sermaxhaj.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv