Lajme

Ky ishte reagimi i Trumpit kur Irani sulmoi bazat amerikane

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Shtëpia e Bardhë ka publikuar një fotografi të momentit kur Irani sulmoi bazat amerikane, shkruan Gazeta Metro.

Presidenti amerikan Donald Trump shihet i qetë dhe i rrethuar nga zyrtarët e lartë të SHBA’ve, Irani sulmoi me raketa bazat amerikane në Irak, në shenjë hakmarrjeje për sulmin e Amerikës kundër gjeneralit Qassem Soleimani.

Irani nisi sulmet me raketa ndaj forcave të drejtuara nga SHBA’të në Irak, në orët e para të së mërkurës si shenjë hakmarrjeje për sulmin me avion të SHBA’së ndaj një komandanti iranian, vrasja e të cilit ka ngjallur frikën për një luftë më të madhe në Lindjen e Mesme, transmeton Gazeta Metro.

Të paktën 10 raketa kanë goditur bazën ajrore Al Asad në Irakun perëndimor ku janë të vendosura forcat amerikane.

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) kanë marrur përgjegjësinë për sulmin me raketa në bazë ajrore irakiane që strehojnë trupat amerikane, si shenjë hakmarrjeje ndaj vrasjes së gjeneralit iranian, Qassem Soleimani, ditë më parë nga forcat amerikane në Irak./gazetametro.net

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat