Lajme

Guterres dënon sulmin terrorist në një dasmë në Afganistan

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka dënuar sulmin terrorist në një ceremoni martesore në Kabul, me ç’rast u vranë 63 persona.

“Sekretari i përgjithshëm dënon sulmin e tmerrshëm terrorist në një martesë në Kabul që vrau 63 njerëz dhe plagosi më shumë se 180,” tha zëdhënësi i Guterres Stéphane Dujarric.

Guterres shprehu ngushëllimet e tij për familjet e viktimave, qeverinë dhe popullin e Afganistanit dhe u uroi të plagosurve një shërim të shpejtë.

Përgjegjësia për sulmin e djeshëm është marrë nga një degë e Shtetit Islamik në Afganistan.

Sulmi vjen në një kohë kur talebanët dhe SHBA-ja po negociojnë një marrëveshje që do të parashikonte tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani në këmbim të kthimit të talebanëve në bisedimet për paqe me qeverinë në Kabul./aktualemk/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat