Lajme

Një vit i keq për Xi, festimi i ditëlindjës së 70-të të Kinës Komuniste

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Dita e Republikës Popullore të Kinës po i afrohet 70-vjetorit të saj në 1 tetor, Presidentit Xi Jinping si udhëheqës i padiskutueshëm i vendit për vitet në vazhdim, e gjen veten duke luftuar kërcënimet në fronte të shumta.

Nga një luftë e hidhur tregtare e SHBA në protesta të pamëshirshme në Hong Kong, duke sfiduar sundimin e tij dhe dënimin ndërkombëtar mbi trajtimin e Pekinit ndaj pakicave Ujgure në Xinjiang, Xi po kalon një vit shumë të keq, thonë analistët.

Krizat e kanë lënë atë me hapësirë të kufizuar për të vepruar.

“Xi Jinping ka pasur vitin më të vështirë që kur erdhi në pushtet”, tha Eleanor Olcott, analist i politikave të Kinës në firmën kërkimore TS Lombard.

“Jo vetëm që po përballet me trazira në periferitë e Kinës në Hong Kong dhe Xinjiang, por lufta e tregtisë po rëndon dhe ngadalëson ekonominë e vendit”. trasnmeton /NST/

Locals shout at riot police as they chase anti-government protesters down Nathan Road in Mong Kok in Hong Kong, China August 17, 2019. Picture taken August 17, 2019. REUTERS/Thomas Peter

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat