Lajme

Moti sot, me vranësira dhe me rreshje

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHMK), java do të fillojë me mot me vranësira dhe kushte për reshje.

“Të martën dhe të mërkurën parashihen të mbajë mot i qëndrueshëm me vranësira dhe intervale me diell. Të enjten dhe të premten sërish parashihet destabilizim i motit, duke u krijuar kushtet për reshje shiu.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe juglindjes me shpejtësi deri 12m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-s.

Sipas këtij njoftimi, kjo situatë meteorologjike që do të mbizotërojë gjatë javës së ardhshme, do të mundësojë qarkullim aktiv dhe të vazhdueshëm të masave të ajrit, kështu që cilësia e ajrit po thuaj se gjatë gjithë javës, parashihet të jetë në vlerat e shëndetshme.

Postime të ngjajshme
Lajme

Banorët e Dumnicës mbushin rrugët për të portestuar, kërkojnë të dalin nga karantina

Lajme

Detaje rreth gjendjes shëndetësore të foshnjës me koronavirus në Kamenicë

Lajme

Dëshmia e 66-vjeçarit shqiptar që mposhti koronavirusin

Lajme

Pas kërkesës së Thaçit për mandatarin e ri, reagon nënkryetarja e LVV’së