Lajme

Ambasadori i Kosovës tregon se sa shqiptarë jetojnë në Kroaci dhe sa janë të organizuar ata

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Sipas kushtetutës së Kroacisë shqiptarët të cilët jetojnë në këtë shtet janë pakicë autoktone dhe si të tillë kanë të drejtë ta zgjedhin një përfaqësues të veçantë për Parlamentin  kroat, të ndarë me katër pakica të tjera. raporton portali Front Online.

Në një intervistë ekskluzive për portalin “Front Online”, Ambasadori i Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli,  ka thënë se në shtetin kroat jetojnë mbi 18.000 mijë shqiptarë.

“Në bazë të regjistrimit të fundit në Kroaci jetojnë mbi 18.000 shqiptarë. Megjithatë, ky regjistrim është i vitit 2011 dhe besoj që ky numër është më i madh” ka deklaruar Kasapolli.

Shqiptarët të cilët jetojnë në këtë shtet 54.8 %  i përkasin fesë  myslimane dhe  në parlamentin kroat përfaqësohen nga deputetja Znj.Ermina LekajPërlaskaj.

Kasapolli për ” Front Online” ka thënë se komuniteti shqipërar në Kroaci ka fatin qe e ka një deputet si Znj, Lekaj Përlaskaj  dhe kjo sipas tij i bënë ata më të organizuar.

“Ne kemi fatin që në Parlamentin kroat e kemi edhe një deputete shqiptare, por edhe një komunitet të organizuar mirë dhe vital. Kjo është një shtysë e madhe për ne si Ambasadë në kuptim të hapjes së dyerve të institucioneve më të larta shtetërore në Kroaci. Fakti që komuniteti ynë është mirë i pozicionuar dhe i qëndrueshëm në aspektin ekonomik na bënë neve shumë krenarë dhe më të qëndrueshëm në të gjitha rrafshet. Deputja Znj. Lekaj Përlaskaj, Unioni i shqiptarëve në Kroaci dhe shoqatat tjera lokale janë vlerë e shtuar e angazhimeve tona si ambasadë dhe si shtet dhe për këtë u jam shumë falënderues” theksoi Kasapolli.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat

Lajme

Jabllanoviq: Nëse dikush mendon se serbët mund të qeverisen me 200 vota, nuk i njeh serbet sa duhet