Lajme

Bulqizë/ Tërmeti u çan pallatin, 45 familje braktisin banesat

45 familje që jetojnë në një pallat të dëmtuar, në Lagjen e Re në Bulqizë, janë detyruar të braktisin apartamentet e tyre për shkak të rrezikut që ju kanoset nga shembja e tij. Pallati i cili ka qenë vazhdimisht problem, me tërmetin e 26 Nëntorit është bërë i pasigurt për të banuar në të.

Ndërkohë ka edhe nga ata që nuk kanë mundur ku të gjejnë një strehim tjetër dhe kanë sfiduar fatin duke u kthyer në banesat e dëmtuara.

Ata shprehen se bashkia ju ka thënë vetëm dilni nga shtëpitë por nuk ju ka ofruar një vend strehimi të sigurt. Banorët thonë se nuk është vendosur as shiriti i bllokimit të pallatit e në këtë mënyrë disa prej familjeve vijojnë të qëndrojnë në këtë ndërtesë të rrezikshme.

Ndërkohë të kontaktuar nga gazetari i Report Tv, Artan Rizvani, inxhinierët gjeologë në Bulqizë dhe ato të ndërtimit thanë se pallati duhet të evakuohet dhe të mos bëhet gabim të lejohen familjet të qëndrojnë aty, pasi mund të shkaktohet tragjedi.

“Janë familjarë që janë largu. Kati i katërt është më pak i dëmtuar. Specialistët nuk kanë ardh me na thënë është apo jo i banueshëm. Shirit nuk ka.” tha një banore.

“Ku të shkojmë. Erdhën e panë e fotografuan dhe ikën” tha një tjetër.

“Frikë kemi, të rrezikuar jemi.” shtoj një banore tjetër./sh/

Postime të ngjajshme
Lajme

1 rast i ri me COVID 19, IKSHP s’tregon nga cila komunë është i infektuari

Lajme

Kurti i emëron Nenad Rashiqin dhe Aleksandar Stankoviqin keshilltarë politikë

Lajme

Banorët e Dumnicës mbushin rrugët për të portestuar, kërkojnë të dalin nga karantina

Lajme

Detaje rreth gjendjes shëndetësore të foshnjës me koronavirus në Kamenicë