Lajme

Zyrtari i LDK’së reagon pasi Anton Quni zbuloi se synon karrigen e të parit të partisë

Anton Quni sonte në Pressing zbuloi se do të kandidojë për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. I pari që ka reaguar nga LDK është Muhamet Hamiti.

Nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, Hamiti thotë se ‘kandidaturat e vetëshpallura janë pretendime”

“‘Pretendent’ apo ‘kandidat’? Kanë dallim kuptimor. Pretendenti mund të bëhet kandidat. Por edhe mund të mos bëhet.”, thotë Hamiti.

“Kjo vlen posaçërisht për kandidaturat e njëanshme, të vetëshpallura. Pretendime janë. Asgjë më shumë.”, shtoi ai.

Quni tha se nëse vjen në krye të partisë, do të rikthejë pjesën e LDK’së që iu bashkua VV’së në listën zgjedhore.

Pas humbjes në zgjedhjet e 14 shkurtit, Isa Mustafa dhe Kryesia e partisë ofruan dorëheqjen.

LDK u rendit e treta duke marrë vetëm 13 për qind të votave.

‘Pretendent’ apo ‘kandidat’?
Ka dallim kuptimor te këto
fjalë/koncepte.
Pretendenti mund të bëhet kandidat. Por edhe mund të mos bëhet. Kjo vlen posaçërisht për
kandidaturat e njëanshme, të
vetëshpallura. Pretendime janë. Asgjë më shumë.
Ka procedura kandidimi si për President të Kosovës, ashtu edhe për kryetar partie.
Të gjithë pretendentët (vetë)quhen kandidatë te ne.

Postime të ngjajshme
Lajme

Ja si po i kalon ditët Ivanka Trump pas largimit nga Shtëpia e Bardhë

Lajme

Zhvarrimi i familjes Jashari, ja si Gërxhaliu e puthi kafkën e komandantit legjendar

Lajme

Agim Bahtiri tregon nëse do të rikandidojë për kryetar të Mitrovicës

Lajme

Kur do të vijë vaksina kundër COVID-19 në Kosovë?