Lajme

Zogu zjarrvënës që po përhapë flakët në Australi: Zbulimi i tij nisi që në vitin 2012

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Një numër i zogjve vendas në Australi po e përkeqësojnë krizën e zjarrit. Kite Whistling, Kite Zi dhe Falcon Brown janë të gjithë të njohur se përhapinzjarrin, duke marrë shkopinj flakërues dhe duke i hedhur në fusha të thata për të trembur kafshët më të vogla, dhe t’ua marrin ushqimin, shkruan Gazeta Metro.

Sjellja e zogjve ka çuar në pseudonimet ‘zjarrvënës’ pasi shihen duke përhapur zjarre duke kapur shkopinj dhe duke i hedhur në fusha të thata.

Sipas National Geographic deri në vitin 2018 mendohej se zogjtë e preve thjesht po përhapnin zjarr rastësisht. Ekspertët vendas, si Anthony Molyneux i Parkut të shkretëtirës Alice Springs ishin ndër më skeptikët.

‘Nëse këta zogj kanë kapur një shkop, ata doemos do ta lëshojnë dikur dhe ta shikojnë shfaqjen pastaj, me pretë e tyre. Nëse shkopi po zien ose është në zjarr, atëherë do të fillojë një zjarr tjetër,” tha Alice Springs.

Por hulumtimet e mëtutjeshme në sjelljen e zogjve zbuluan se ata po përhapnin zjarret me qëllim të tyre. Bob Gosford filloi një projekt të madh hulumtues në vitin 2012 bazuar në regjistrimet Aboriginal të fenomenit.

Ideja u nxit nga raportet në shekullin e kaluar nga biografia ‘Unë, Abioriginal’ për udhëheqësin e grupit të gjuhëve Alawa, punonjësin e shëndetit dhe aktivistin Phillip Waipuldanya Roberts.

Një rrëfim i dorës së parë për një shikim nga Waipuldanya frymëzoi Gosford për të bashkëautorizuar një raport të vitit 2017 në grabitësit në territorin verior.

“Unë kam parë një skifter të marrë një shkop duke u djegur në kthetrat e tij dhe ta hedh në një copëz të freskët me bar të thatë, gjysmë milje larg, pastaj të presë eksodin e çmendur të brejtësve dhe zvarranikëve të djegur dhe të frikësuar nga zjarri”.Kur ajo zonë u dogj, procesi u përsërit diku tjetër…”, tha Waipuldanya.

Gjetjet përcaktuan se zogjtë në fakt po përhapnin zjarrin me qëllim, diçka që konfirmoi Gosford.

“Ka të bëjë me ushqimin, sepse nga këto kullota dalin zogj të vegjël, hardhucë, insekte, gjithçka që ikën përpara zjarrit”, ka thënë ai./gazetametro.net

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat