Lajme

Zëvendëskryeministrja takohet me njeriun e dënuar për sulm seksual

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emilija Redzepi dhe ish-ministri i Shëndetësisë, Numan Baliq janë parë bashkë fundjavën që lamë pas. Ky takim nuk i ka pëlqyer partisë rivale të boshnjakëve, Vakat.

Për këtë, ka ardhur reagimi i Numan Baliqit të SDA-së. Ai ka sqaruar se takimi me zëvëndëskryeministren Redzepi ka qenë miqësor dhe për të mirën e komunitetit boshnjak në Kosovë.

“Dua të sqaroj se arsyeja e takimit me zëvëndëskryeministren Redzepi ishte për mbrojtjen e të drejtave të komunitetit tonë, promovimin e komunitetit dhe nuk kishte qëllim për të dëmtuar ndonjë subjekt apo individ nga komuniteti boshnjak. Vakat në vend se të mbështesë vullnetin tonë për pajtim dhe bashkëpunim, hedh gurë dhe shpifë në drejtim tonin dhe zëvëndëskryeministres Redzepi. Dua t’i shpreh publikisht mirënjohjen zëvëndëskryeministres Redzepi për guximin dhe përkushtimin e saj, gatishmërinë për të tejkaluar konfliktet e kaluara. Njëherit i shpreh keqardhje për dezinformatat e publikuara në media javë më parë”, ka thënë Baliq në sqarimin e tij.

Ish-ministri i Shëndetësisë Numan Baliq, është shpallur fajtor për veprën penale të sulmit seksual.

Baliq është dënuar me dy vite burgim. Në këtë dënim, Baliqit do t’i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak.

Po ashtu, ndaj Baliqit u shqiptua edhe dënimi plotësues, ndalimi i ushtrimit të profesionit të mjekut në periudhë prej dy viteve. /kosovarja-ks.com

Postime të ngjajshme
Lajme

Rastet e reja me koronavirus janë nga këto komuna

Lajme

Këto janë rastet e reja me koronavirus në Kosovë

Lajme

Kjo është mosha e personit që u vra sot në Gjilan

LajmeShow Bizz

Është shumë vite më i ri se Adriana, por sa vjet mbushi sot i dashuri i deputetes