.
Lajme

Zelensky dekoron Patronin, qenin hero të Ukrainës

Një qen në Ukrainë që nuhat minat i është dhënë një medalje për shërbimet e tij ndaj vendit që nga pushtimi i Rusisë.

Patron, një terrier Jack Russell, iu dorëzua çmimi nga Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në një ceremoni në Kiev.

Besohet se qeni ka ndihmuar minahedhësit të gjejnë më shumë se 200 pajisje.

Ai është bërë gjithashtu një hero kombëtar, një simbol i rezistencës së Ukrainës kundër Rusisë, shkruan bbc.

“Dua të shpërblej ata heronj ukrainas që tashmë po pastrojnë tokën tonë nga minat. Dhe së bashku me heronjtë tanë – një mbrojtës i vogël i mrekullueshëm mbrojtës që ndihmon jo vetëm në neutralizimin e eksplozivëve, por edhe për t’u mësuar fëmijëve tanë rregullat e nevojshme të sigurisë në zonat ku ka është një kërcënim nga minat”, tha Presidenti Zelensky gjatë ceremonisë së së dielës.

Në konferencë mori pjesë edhe kryeministri kanadez Justin Trudeau, i cili po vizitonte vendin të dielën, duke njoftuar se Kanadaja do të dërgonte më shumë armë dhe pajisje në Ukrainë.

Ndërsa Patronit dhe pronarit të tij Myhailo Iliev iu dorëzuan medaljet e tyre.

/GazetaSinjali/

Related posts
Lajme

Blero këndon në dasmën e Arbër Zenelit, shpërthejnë të qeshurat

Lajme

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Lajme

“Kam me pagu dikë me ta heq kokën”/ 75-vjeçari kërcënon fqinjin e tij në prezencë të Policisë në Prishtinë

Lajme

Tensione në mbledhjen e LDK-së në Podujevë, kërset dajaku