Sport

Zbulohet lista me top 10 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave

Sportistët më të paguar të të gjitha kohërave janë zbuluar nga një listë e re, ku superylli i basketbollit i kthyer në manjatin e biznesit, Michael Jordan, çuditërisht del në krye.

Amerikani ishte një nga sportistët më të paguar në botë gjatë viteve të tij kryesore me Chicago Bulls, por janë sipërmarrjet e tij që nga pensionimi, duke përfshirë krijimin e markës Air Jordan, që e ka katapultuar atë në klasën e miliarderëve.

Më tej, ne shohim yje nga një shumëllojshmëri sportesh të ndryshme, duke përfshirë futbollin, tenisin, golfin dhe F1.

Lista, e cila është rregulluar me inflacionin, përfshin vetëm dy atletë që fituan mbi 2 miliardë dollarë – Jordanin e lartpërmendur dhe Tiger Woods.

Legjenda e golfit është një nga disa lojtarë në listën e top 10 të Sporticos që është ende aktiv, së bashku me Lionel Messin e PSG-së dhe sulmuesin e Manchester United, Cristiano Ronaldo.

Woods nuk është lojtari i vetëm i golfit i paraqitur brenda pesëshes së parë, megjithatë, pasi Arnold Palmer dhe Jack Nicklaus janë pak më poshtë tij në listë, duke fituar respektivisht 1.5 miliard dollarë dhe 1.36 miliard.

Lista e 10 topave është si më poshtë:

1) Michael Jordan (2.62 miliardë)

2) Tiger Woods (2,1 miliard dollarë)

3) Arnold Palmer (1,5 miliard dollarë)

4) Jack Nicklaus (1,38 miliard)

5) Cristiano Ronaldo (1.24 miliard)

6) Floyd Mayweather (1.2 miliard)

7) LeBron James (1.17 miliard)

8) Lionel Messi (1.14 miliard)

9) Michael Schumacher (1.13 miliard)

10) Roger Federer (1.12 miliard)

Related posts
Sport

Dhjetë klubet me vlerën më të madhe

Sport

Faza e grupeve në Ligën e Evropës përmbyllet sonte: Këto janë 16 ndeshjet, vëmendja në Napoli

Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *