Sport

Zbulohet letra që Messi ia dorëzoi Barcelonës për të kërkuar largimin nga klubi

Lionel Messi është larguar këtë vit nga Barcelona, për të nisur një etapë të re në karrierën e tij, si futbollist i Paris Saint Germain.

Ylli argjentinas u largua nga Barcelona si futbollist i lirë, edhe pse dëshira e tij ishte për të vazhduar me katalunasit.

Megjithatë në verën e vitit 2020, kapiteni i Barcelonës i kishte dërguar një letër klubit që njihej ndryshe si ‘burofax’ për t’i kërkuar largimin.

E përditshmja katalunase Mundo Deportivo ka zbuluar sot dokumentin origjinal në të cilin argjentinasi kërkoi largimin nga Barcelona verën e kaluar.

Dokumenti që iu dërgua presidentit Josep Maria Bartomeu dhe klubit i njoftonte ata se Messi dëshironte të aplikimin e një klauzole nga kontrata e vitit 2017 që mund të largohej si futbollist i lirë.

Por largimi i tij ishte i pamundur, pasi klauzola kishte vlerë deri më 10 qershor të vitit 2020, derisa burofaxi i Messit u dërgua më datën 24 gusht. Argjentinasi u arsyetua për shkak të situatës nga pandemia COVID-19, duke pritur fillimisht fundon e sezonit para se të dërgonte atë kërkesë.

Barcelona nuk e pranoi atë kërkesë të Messit duke ua ndaluar largimin nga klubi dhe kapiteni nuk bëri luftë me ta, por u rikthye në klub dhe vazhdoi sezonin.

Gjithsesi për dallim nga edicioni i kaluar kur kërkonte largimin, këtë vit Messi kërkonte të qëndronte te Barcelona.

Madje ikona e klubit katalunas kishte pranuar ulje të pagës vetëm për të vazhduar bashkëpunimin me klubin, por regjistrimi i tij në La Liga ishte i pamundur.

Postime të ngjajshme
LajmeSport

Joshua - Usyk, këtu mund ta shikoni "LIVE" meçin!

LajmeSport

Momenti kur Florian Marku shpallet kampion

LajmeSport

FLORIAN MARKU TRIUMFON PËRBALLË BOKSIERIT UKRAINAS NË LONDËR

LajmeSport

Mbyllet rundi i pestë në ndeshjen Marku – Prodan, këto janë disa nga lëvizjet e menqura të boksierit shqiptar