Sport

Zbulohen shifrat e parave që do të fitojnë klubet në Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës dhe Ligën e Konferencës Evropiane

Gazeta e njohur franceze L’Equipe ka zbuluar shifrat e parave që do të shpërndahen në të gjitha garat evropiane në sezonin 2021/22.

L’Equipe ka publikuar një nga sekretet më të ruajtura të çdo sezoni: paratë që shpërndahen në Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës dhe Liga e Konferencës Evropiane.

Ndoshta si rezultat i Superligës Evropiane ose të ardhurave më të larta televizive nga viti në vit, UEFA ka rritur fitimet për fitore dhe kualifikim gjatë sezonit të ardhshëm.

Liga e Kampionëve

Kualifikimi për fazat e grupeve do të sjellë më shumë se 15 milionë euro për secilin klub, rreth 390 mijë euro më shumë se sezoni 2020/21.

Në fazat e grupeve, secila fitore shpërblehet me 2.8 milionë euro. Një barazim vlen 930 mijë euro, të cilat gjithashtu janë më shumë sesa në sezonin 2020/21.

Arritja në fazën e 16-të do të ofrojë 9.6 milionë ekipeve, çerekfinalet shpërblehen me 10.6 milionë euro, arritja në gjysmëfinale me 12.5 milionë euro dhe finalja do të rezultojnë me fitime prej 15.5 milionë eurosh.

Fituesi kalon nga fitimi i 19 milionë eurove në 20 milionë euro në sezonin e ardhshëm.

 

Liga e Evropës

Edhe pse Liga e Kampionëve do të ketë një buxhet më të lartë parash se sezonin e ardhshëm, Liga e Evropës do të bjerë nga 510 milionë euro në 465 milionë euro.

Sidoqoftë, është një marrëveshje më e mirë për klubet që luajnë në të. Gara ka ulur numrin e pjesëmarrësve nga 48 në vetëm 32, kështu që proporcionalisht ekipet do të fitojnë një shumë më të lartë.

Hyrja në fazën e grupeve ka qenë me vlerë 2.92 milionë euro dhe tani do të jetë me vlerë 3.63 milionë euro. Fitorja vlen për secilin klub nga 630 mijë euro dhe barazimi garanton 210 mijë euro. Të jesh lider i grupit sjell 1,1 milion euro shtesë.

 

Liga e Konferencës Evropiane

Gara e re mund të duket, në shikim të parë, më pak tërheqëse se dy të tjerët. Ndërsa është e vërtetë që do të përfshijë më pak para, ajo gjithashtu do të shpërndajë një shumë të konsiderueshme: 235 milionë euro midis 32 pjesëmarrësve të saj. Pothuajse 3 milion euro shkojnë për këdo që kalon në fazën e grupeve. Çdo fitore jep 500 mijë euro dhe një barazim 166 mijë euro.

Vendi i parë në fazën e grupeve vlen 650 mijë euro dhe vendi i dytë 325 mijë euro.

L’Equipe raporton se do të ketë 8.9 milionë euro për fituesin, megjithëse ky mund të jetë një gabim, pasi është më shumë se shuma e dhënë fituesit të Ligës së Evropës (8.5 milionë euro).

Postime të ngjajshme
Sport

Gjilani gati të “bombardoj”, afër marrëveshjes me mesfushorin e njohur

Sport

Nexhipi flet për transferimet te Ballkani

Sport

Gazetari i ‘The Guardian’: Norwich ka transferuar lojtarin më të mirë kosovar

Sport

Lojëra interesante dhe emocione të mëdha dhurojnë fëmijët në garat e “Play-Off-it Nacional”