Sport

Xavi ka në plan rikthimin edhe të një tjetër ylli në Barcelonë

Trajneri i Barcelonës, Xavi thuhet se po kërkon të rikthejë Thiago Alcantara në klub.

Mesfushori i Liverpool-it, Thiago, luajti me Xavi-n pasi hyri në ekipin e parë të Barcelonës dhe vazhdoi të bënte 101 paraqitje për të parët përpara se të largohej për Bayern Munich në 2013.

Siç raporton Sport, Xavi e sheh Thiagon si opsionin më të mirë për të përmirësuar mesfushën e Barcelonës.
Thuhet se Xavi tashmë ka diskutuar mundësinë e nënshkrimit të Thiago me presidentin e Barcelonës, Joan Laporta.

Thiago ka një lidhje të fortë me Barcelonën pasi i është bashkuar klubit si i ri, por mund të jetë e vështirë ta shpërblejë atë larg Liverpool-it.

30-vjeçari ka luajtur vetëm 90 minuta në Premier Ligë për skuadrën e Jurgen Klopp këtë sezon, me një dëmtim në këmbë që e mbajti jashtë për pesë ndeshje.

Reprezentuesi spanjoll ka pasur një karrierë të mbushur me trofe. Pasi fitoi një sërë nderesh me Barcelonën, ai fitoi shtatë tituj të Bundesligës dhe një Ligë të Kampionëve në Bayern, si dhe ngriti Kupën e Gjermanisë në katër raste.

Thiago iu bashkua Liverpoolit në shtator 2020 dhe do të shpresojë të fitojë çmimin e tij të parë me klubin këtë sezon.
Ish-ylli i Barcelonës, Xavi, ka marrë përsipër një skuadër që zbehet në vendin e nëntë në La Liga.

Barcelona mund të thërrasë Sergio Busquets dhe Frenkie de Jong në mesfushë, ndërsa ka edhe disa të rinj shumë të talentuar si Pedri, Nico Gonzalez dhe Gavi.

Megjithatë, nëse ata do të ishin në gjendje të nënshkruanin me Thiago, kjo do t’i siguronte skuadrës përvojë më të madhe në atë departament.

Xavi tashmë ka siguruar një marrëveshje për të ri-nënshkruar një nga bashkëlojtarët e tij të vjetër të Barcelonës, me mbrojtësin e djathtë 38-vjeçar Dani Alves që kthehet në klub.

Related posts
Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Sport

Barcelona pëson edhe golin e tretë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *