Sport

Xavi dëshiron të ndërpresë bashkëpunimin me këtë futbollist

Barcelona mund të vendosë të heqë kontratën e Samuel Umtitit pasi nuk arriti të binte dakord për një ulje të pagës së tij prej 208,000 £ në vit, sipas raporteve.

Klubi ka kërkuar të zhvendosë mbrojtësin francez pas vështirësive për gjendjen fizike dhe formën në muajt e fundit, por nuk mundi të finalizonte një largim për të gjatë verës. Barça është ende në një situatë të vështirë financiarisht dhe është e prirur të vazhdojë me disa largime të tjera.

Dhe Barcelona tani ka arritur në pikën ku ata thjesht mund të ndërpresin marrëveshjen e Umtitit në Nou Camp pasi negociatat për të ulur pagën e tij nuk shkuan askund, siç raportohet nga gazeta spanjolle ‘Sport’.

Drejtuesit e klubeve po ‘studojnë opsionet e tyre’ sepse vuajnë pasojat e pagave të larta.

Ai ishte i ngrirë nga trajneri i mëparshëm Ronald Koeman dhe trajneri i ri Xavi Hernandez nuk e vlerëson as atë, thotë ai, me një largim dhe përfundim të kontratës që shihet tani si opsioni më i mirë për të gjitha palët.

28-vjeçari dikur ishte një qendërmbrojtës shumë i vlerësuar pasi mbërriti te Barca nga Lyon për rreth 20 milionë funte në vitin 2016. Ai ishte një anëtar i parë i skuadrës për dy sezonet e tij të para – duke luajtur 83 herë në të dyja sezonet.

Por ai filloi të merrte një sërë problemesh me lëndime për të parë që minutat e tij të zvogëloheshin. Ai filloi vetëm gjashtë herë në La Liga sezonin e kaluar, dhe dhjetë herë një vit më parë.

Umtiti – kontrata aktuale e të cilit është deri në vitin 2023 – ka luftuar me lëndime të vazhdueshme në gju që nga viti 2018. Atij iu ofrua mundësia për të bërë një operacion për problemin po atë vit, por e refuzoi atë në mënyrë që të kishte një shans për të luajtur në Kupën e Botës të Rusisë – të cilën e fitoi me Francën.

Çështja e mbajti jashtë për pesë muaj sezonin e kaluar – duke u testuar pozitiv për Covid-19 gjatë rikuperimit të tij për të dëmtuar më tej përparimin e tij.

Në tetor, mediat spanjolle kishin pohuar se Barcelona po e shtynte lojtarin që të gjente një klub të ri pasi luftoi për të gjetur një blerës gjatë verës.

Umtiti thuhet se kërkoi t’i bashkohej një klubi të Ligës së Kampionëve dhe hodhi poshtë interesin nga Nice, Besiktas dhe Lazio, duke i frustruar përpjekjet e klubit të tij për ta hequr atë.

Ata u tha se po merrnin ‘masa drastike’ për ta shlyer atë nga fatura e tyre e pagave dhe po planifikonin të shtonin përpjekjet e tyre për ta shitur atë në janar.

Barça i kishte kërkuar Koemanit që ta luante më shpesh për ta vendosur në vitrinë, por holandezi nuk ishte i bindur prej tij pasi ai lufton për t’u kthyer në veten e tij të mëparshme pas lëndimit.

Ai ka bërë 132 dalje në total për Barcelonën, duke fituar dy herë La Liga dhe tri herë Kupën e Mbretit.

Related posts
Sport

Faza e grupeve në Ligën e Evropës përmbyllet sonte: Këto janë 16 ndeshjet, vëmendja në Napoli

Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *