Lajme

Von der Leyen: 300 milionë doza të vaksinës Pfizer për BE

Lajmi për efektin e vaksinës së kompanisë Pfizer në bashkëpunim BioNTech ishte një ndër më të priturit prej shumë kohësh në këto momente të errëta që planeti po kalon për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kjo arritje u përshëndet nga liderët më të mëdhenj, të cilët megjithatë kërkuan nga qytetarët që të mos ulin vigjilencën pasi për të dalë vaksina në treg duhen ende disa muaj.

Presidentja e Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen përmes një njoftimi në rrjetet sociale premtoi se “KE shumë shpejt do të firmosë një kontratë me Pfizer e BioNTech për të siguruar të paktën 300 milionë doza të vaksinës antiCOVID”.

Von der Leyen gjithashtu iu kërkoi qytetarëve që gjatë kësaj kohë të mbrohen dhe të zbatojnë protokollet elementare kundër COVID-19./A2

Postime të ngjajshme
Lajme

Nisma Socialdemokrate bëhet me katër deputetë të rinj, këta janë emrat

Lajme

Rrëfehet piloti amerikan: Si na suImuan serbët me raketa në Beograd gjatë bombardimeve më 1999

Lajme

Kalon projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike me kushtet e PDK’së

Lajme

Vjosa Osmani nuk ka të drejt të formojë parti politike, e ka vetëm një opsion