Lajme

Vodhën qenin me vlerë të 10 mijë dollarëve, arrestohen dy gra

Dy gra janë arrestuar pasi dyshohet se kanë vjedhur një qenush bulldog francez 14-javësh me vlerë mijëra dollarësh nga një dyqan i kafshëve në Teksas.

Vjedhja u raportua të ketë ndodhur në dyqanin Petland Ëoodlands në Shenandoah, rreth 30 milje në veri të Hjustonit. Policia lokale mori një telefonatë nga dyqani i kafshëve shtëpiake duke thënë se dy gra sapo kishin dalë nga qendra me një qenush, sipas një raporti nga stacioni Houston i KBC-së, përcjell klankosova.tv.

“Të dy gratë kërkuan të shihnin një bulldog francez, të cilin ia lejuam ta shihnin sipas protokollit tonë dhe ato menjëherë morën qenin dhe dolën me vrap nga dera,” i tha KTRK-së menaxheri i Petland Woodlands Andrew Jones.

Jones tha se punonjësit e tij telefonuan menjëherë 911 dhe se autoritetet gjetën dy gratë pranë Ëoodlands Mall.

Të dy gratë u morën në paraburgim më 5 korrik, menjëherë pas incidentit.

Këlyshi, i quajtur Mario, i cili vlerëson rreth 10,000 dollarë, u kthye në dyqanin e kafshëve shtëpiake. Ndërkaq sipas Jones, nuk është hera e parë që kjo lloj vjedhje të ndodhë në një nga dyqanet e tij. “Kjo ndodh më shpesh sesa do të donim të thonim”, tha ai për KTRK. “Bulldogët francezë janë shumë të kërkuar dhe, si rezultat, njerëzit po përpiqen të vjedhin”.

Jones tha se biznesi i tij ka procedura të vendosura për të parandaluar vjedhje të tilla, duke përfshirë një sistem sigurie me 36 kamera të ndryshme dhe anëtarë të stafit shtesë në orë.

Postime të ngjajshme
Lajme

Arrijnë në Kosovë 38 mijë e 400 doza tjera të vaksinës AstraZeneca

Lajme

Me kaq vite burgim mund të dënoheni për zjarrvënie të qëllimshme

Lajme

KEDS njofton për zonat që do të kenë mungesë të energjisë elektrike

Lajme

Valon Syla i lidh përgjimet me Xhelal Sveçlën e Haki Abazin