Sport

Vjen rikthimi i madh nga Kemal Ademi, tani bën kërkesë t’i bashkohet Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës ka pësuar humbje në ndeshjen e saj më të rëndësishme deri më tani.

Dardanët u mposhtën në udhëtim te Maqedonia e Veriut 2-1 në gjysmëfinalen e Divizionit D në Ligën e Kombeve, në një ndeshje ku pati shumë mungesa.

Mungesat e mëdha si ato të Hekuran Kryeziut, Amir Rrahmanit, Milot Rashicës apo Vedat Muriqit u vërejtën shumë, sidomos në repartin ofensivë ku sulmuesit dështuan totalisht.

Gjithsesi pas ndeshjes me Maqedoninë ka ardhur një lajm i mirë në Federatën e Futbollit të Kosovës, pasi një nga lojtarët që është synuar të merret prej kohësh ka bërë rikthimin e madh.

Fjala është për Kemal Ademin, ku Telegrafi ka marrë vesh që sulmuesi e ka kontaktuar presidentin e FFK-së, Agim Ademin duke i thënë se është gati të luaj për Kosovën.

24-vjeçari ka nënshtetësi gjermane dhe zvicerane, ndërsa ditë më parë deklaroi se i përcjell të gjitha ndeshjet e Kosovës.

Tani pritet që FFK të nis procedurat në FIFA-në për ta marrë sulmuesin gjigant 1,98 i gjatë.

Ademi ditë më parë ka kompletuar transferimin te gjiganti turk Fenerbahce nga Baseli i Zvicrës.

Sigurisht që kërkesa e tij është mirëpritur nga shtëpia më e madhe e futbollit kosovar pasi sulmuesi ka qenë prej kohësh në listën e FFK-së.

Zyrtarët e Federatës së Futbollit të Kosovës ka më shumë se një vit që janë duke përcjellë lojtarin i cili më në fund është bindur se vendimi i duhur është të vesh fanellën e Dardanëve.

Gjithnjë sipas burimeve të Telegrafit brenda FFK-së, numri një i federatës, Agim Ademi pritet të takohet me sulmuesin pas ndeshjeve të Kosovës me Slloveninë dhe Greqinë në kuadër të Ligës së Kombeve.

Kosova momentalisht ka vetëm dy qendër sulmues që janë Vedat Muriqi dhe Atdhe Nuhiu, ndërsa ardhja e mundshme e Kemal Ademit do ta shtonte cilësinë në këtë repart.

Ademi e ka nisur karrierën në akademinë e St Gallen, teksa ka luajtur edhe me të rinjtë e Hoffenheim para se të debutoj në Superligën e Zvicrës me Xamax.

Gjatë edicionit të kaluar me fanellën e Baselit, Ademi zhvilloi 43 ndeshje ku shënoi 15 gola dhe asistoi në gjashtë të tjerë.

Postime të ngjajshme
Sport

Hyseni: Nuk bëmë paraqitje të mirë, ja se çfarë do ndodhë me Mezanin

Sport

Rezultatet e plota të xhiros së gjashtë në Ligën e Parë

Sport

Idrizi: Ishim më të mirë se Gjilani, ky talent i yni do jetë nga më të mirët në Kosovë

Sport

Rënditja tabelare e Superligës