U mendua se Donis Avdijaj është adaptuar në kampionatin turk, në skuadrën e Trabzonsporit pas disa muajve pa skuadër dhe probleme të shumta.

Disa paraqitje të mira në kampionatin turk, Avdijaj fitoi zemrat e tifozëve të Trabzonsporit dhe në mediet e Kosovës u raportua se sulmuesi është kthyer nën “radarin” e përzgjedhësit të Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes.

Avidjaj dje përjetoi një “turpërim” nga trajneri i Trabzonsporit, Ünal Karaman pasi u u zëvendësua në fund të ndeshjes edhe pse ishte inkuadruar në fillim të pjesës së dytë.Ish sulmuesi i Schalke 04 u inkuadrua në minutën e 46-të dhe u zëvendësua në minutën e 82-të, duke zhvilluar vetëm 36 minuta, në ndeshjen të cilën e Trabzonspor e humbi kundër Goztepe para shikuesve të vetë me rezultat 0:1.

Mediet turke kanë raportuar se arsyeja e zëvendësimit të Avdijajt është mos angazhimi i duhur për gjatë minutave sa ishte në fushë dhe kjo kishte acaruar trajnerin turk.

Insporti ka siguruar pamjet e momentit të zëvendësimit të yllit shqiptar, i cili dukej tejet i pa kënaqur me vendimin e Karaman.Sulmuesi 23 vjeçar deri më tani ka zhviluar 13 ndeshje në të gjitha garat, duke shënuar një gol dhe një asist.

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi