Lajme

Veseli u kërkon ndërkombëtarëve t’i bëjnë presion Serbisë për gjetjen e të zhdukurve gjatë luftës, në Kosovë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, sot, më rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve, ka thënë se edhe pse kanë kaluar 20 vjet nga lufta, kjo plagë e hapur ende e rëndon shoqërinë tonë, duke shkaktuar dhimbje të pandalshme tek familjet e pothuaj 1700 qytetarëve.

Veseli ka shprehur solidaritetin ndaj familjarëve të të pagjeturve, të cilët, për më shumë se dy dekada jetojnë në makth, duke kërkuar që të mësojnë çka ndodhur me të afërmit e tyre.

“Me këtë rast bëj sërish thirrje tek mekanizmat ndërkombëtarë dhe Bashkimi Evropian, që të bëjnë presion ndaj Beogradit për të zbardhur fatin e të pagjeturve të Kosovës dhe për të vendosur para ligjit kriminelët përgjegjës”, ka thënë Veseli.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat