Lajme

Veliu arsyetohet pasi e ofendoi Vjosa Osmanin

Deklarata e ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme, Agim Veliu lidhur me ushtruesen e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, për Luljeta Demollin nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore është “mizogjiniste dhe ka të bëjë me një urrejtje, me një mospëlqim dhe me një mosbesim ndaj grave në politikë”.

Duke komentuar një deklaratë të Osmanit, se në Lidhjen Demokratike të Kosovës do të kthehej nëse do të largohej kryesia aktuale e partisë, Veliu në një deklaratë për media lokale në Kosovë tha se nuk e ka ditur që Osmani “është aq e madhe saqë i nevojitet hapësirë aq sa komplet një kryesi duhet të largohet që të vi ajo”.

Në këtë deklaratë, ai nuk deshi të komentojë se ne çfarë kuptimi e tha këtë.

Ndërkaq, i pyetur nga Radio Evropa e Lirë që të sqarojë deklaratën e tij, Veliu tha se ka aluduar në “fuqinë politikë” të Osmanit, dhe jo me dukjen e saj.

Megjithatë, Egnesa Vitia, këshilltare e Osmanit, duke komentuar deklaratën e Veliut, tha se “më e pakta që duhet të ndodhë tani është shkarkimi yt (Veliut) i menjëhershëm”.

“…të lakmosh protagonizmin politik duke aplikuar bullizëm, sekzisëm e mizogjini është tërësisht e pafalshme, e patolerushme, e papranueshme. Është e neveritshme!”, tha ajo përmes një postimi në Facebook.

Postime të ngjajshme
Lajme

“Ma mirë s’po foli”, Vlora Çitaku me status misterioz

Lajme

Pacolli:Veç sot 5 komentues më fyen, ishin anëtarë të familjeve që u ndihmoja me shumë para

Lajme

Dyshohet se një person u hodh nga Ura e Shenjtë në Gjakovë, flasin nga Policia

Lajme

Shkëlzen Gashi kritikon Glauk Konjufcën