Lajme

Vazhdon dominimi anticiklonik!

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Në rajonin tonë po vazhdon mot i kthjellët, stabil dhe i nxehtë dhe kjo falë bllokadës anticiklonike e cila nuk po lejon depërtimin e fronteve të Atlantikut në drejtim të rajonin tonë.

Sistemet frontale shtrihen në një zonë të gjerë që nga Portugalia në Evropën jugperëndimore, pastaj mespërmes Evropes qendrore e deri në Rusi, thellë në Evropen veriore. Kjo zonë frontale shënon kontaktin mes temperaturave të nxehta dhe të ftohta dhe përmban shtrëngata, vende-vende të fuqishme verore. Përpara zonave frontale ku bëjmë pjesë edhe ne kemi temperatura të larta dhe mot mjaft stabil, ndërsa pas zonave frontale temperaturat janë të freskëta.

Mot me diell dhe stabil do të mbajë tek ne edhe ditëve të ardhshme dhe nuk parashihet që frontet të depërtojnë tek ne në një të ardhshme të afërt për shkak të blokadës së fuqishme anticiklonike. Do të kemi mot tipik të nxehtë veror, pa nxehtësi ekstreme./Meteoballkan

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat