Blic Plus

Vaksina kundër COVID-19, vjen lajmërimi më i ri nga OBSH

OBSH ka bërë të ditur numrin e përgjithshëm të vaksinave që janë duke u testuar kundër koronavirusit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se 108 vaksina të mundshme kundër COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, sipas dokumenteve të postuar në faqen e saj të internetit, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Tetë nga vaksinat e mundshme janë miratuar për provat klinike.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (NIH) në SHBA ishte i pari që filloi testimin mbi njerëzit më 16 mars, transmeton lajmi.net.

Grupe nga e gjithë bota janë në vlerësimin para-klinik, përfshirë Universitetin e Tokios, Universitetin Tulane, Universitetin e Albertës dhe Universitetin e Pittsburgh.

Postime të ngjajshme
Blic Plus

Gili e ka ditëlindjen sot, ja sa vjet po i bën

Blic PlusLajme

Solidariteti i artistëve kosovar për prishjen e Teatrit Kombëtar shqiptar

Blic Plus

Femrat më të veçanta të botës janë lindur në këtë shenjë horoskopi

Blic Plus

Çifti nga Kosova martohet pa dasmë si pasojë e koronavirusit