Sport

UEFA publikon renditjen e klubeve më të mira në histori të Ligës së Kampionëve

Kur bëhet fjalë për garën më të mirë të Evropës për klube, Real Madrid nuk ka konkurrencë.

Klubi i njohur spanjoll prin si me fitimin e më shumë trofeve (13), po ashtu ata kanë më së shumti ndeshje, si të luajtura ashtu edhe të fituar, barazuar dhe humbura.

Real Madridi po ashtu udhëheq edhe në golat e shënuar, por edhe të pranuar.

Mbretërit kanë luajtur në 51 edicione të Kupës Evropiane dhe Ligës së Kampionëve në total – 11 herë më shumë se rivalët e tyre më të afërt Benfica, pasi kanë 445 ndeshjeve në garën elitare.

Ata kanë 87 ndeshje më shumë se ekipi i renditur i dytë, Bayern München.

Në vendin e tretë janë Barcelona, ndërsa pozitat katër dhe pesë i ndajnë Manchester United dhe Juventus, shkruan UEFA.

Më poshtë i gjeni 20 skuadrat më të mira në 65 vite, duke filluar nga viti 1955 deri më 2020.

 

Postime të ngjajshme
Sport

Ylli i Real Madridit sot kompleton transferimin e tij te Arsenali

Sport

Vdesin 4 futbollistë dhe presidenti i klubit pas rrëzimit të aeroplanit

Sport

Gazeta spanjolle tregon se ku do zhvillohet ndeshja mes Spanjës dhe Kosovës

Sport

Pamja e re befasuese e Ibrahimovicit: Shaka apo e vërtetë?