Sport

UEFA ndryshon formatin e Ligës së Kampionëve dhe te Evropës

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-së pritet të miratojë në mbledhjen e radhës formatin e ri të Ligës së Kampionëve dhe Europa League.

Formati i ri parasheh pjesëmarrje të 36 skuadrave, ndryshimi është se tani marrin pjesë gjithsej 32.

Formati pritet të hyjë në fuqi në sezonin 2024-2025.

Çdo klub do të ketë 10 kundërshtarë të ndryshëm sipas formatit të ri, por lajm kontrovers është se skuadrat që kanë pikë më së shumti në histori të ligave të tyre, do të kualifikohen dhe kjo shihet si gjë e keqe për klubet e reja që aspirojnë të hyjnë në turneun prestigjioz.

Ndërsa për Europa League, propozimi i ri është që të ketë tetë raunde.

Nga sezoni i ardhshëm nis edhe një kampionat i ri, ai i Europe Conference League, që do të ketë format si të Ligës së Kmapionëve me gjashtë raunde dhe me 32 skaudra.

Gjithashtu në këtë mbledhje do të miratohet edhe mënyra e re e ndarjes së të ardhurave për të tre turnetë nga vitit 2021 deri më 2024.

Postime të ngjajshme
Sport

Prishtina dhe Llapi kanë siguruar tashmë daljen në Evropë, ja sa para do t’i fitojnë

Sport

Skuadra e madhe gjermane kërkon Granit Xhakën

Sport

Liverpool kërkon yllin e Real Madridit, ky është çmimi i vendosur për të

Sport

Joshua – Fury, konfirmohet data e duelit të shumë pritur