Lajme

Uashingtoni presion Beogradit që ta njoh Kosovën

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

SHBA-të zotërues të sulmeve të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë në Mars të vitit 1999, vazhdojnë ta shohin Ballkanin si një pozitë gjeostrategjike.

Në një takim me Presidentin serb Aleksandër Vuçiq, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tani ka kërkuar haptas rifillimin e negociatave mes Serbisë dhe Kosovës dhe njohje të plotë të ndërsjellë, kështu shkruan sot gazeta gjermane ‘Zuerst.de’, përcjell lajmi.net.

Siç shkruan kjo gazetë, uebfaqja e Departamentit të Shtetit thoshte se “Sekretari amerikan i shtetit Pompeo i ka bërë thirrje Serbisë që të përqendrohet në këtë qëllim strategjik. Kjo mund të arrihet duke shpejtuar reformat e brendshme dhe rinisjen e bisedimeve me Kosovën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse që bazohet në normalizim”, prandaj Pompeo i nxiti të dy palët të shmangnin provokimet, përcjell lajmi.net.

Edhe BE-ja po kërkon nga Beogradi për një kohë të gjatë të pranojë përfundimisht shkëputjen e Kosovës, përndryshe kërcënon se Serbia nuk do të hyjë në BE, shkruan tutje kjo gazetë.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar që nga nëntori i vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim për taksë prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë serbe.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, e konfirmoi se shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk ishte në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare në vitin 2010. Sidoqoftë, Kosova ende nuk njihet nga 60 vende, përfshirë Rusinë, Kinën, Greqinë, Spanjën dhe Izraelin.

Në Serbi, njohja siç kërkohet nga Uashingtoni dhe Brukseli konsiderohet praktikisht e pamundur. /Lajmi.net/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat