Lajme

U kapën me 40 kg rërë të vjedhur në bagazh, çifti francez e pëson keq

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Një çift francez, të cilët u kapën me 40 kg rërë të vjedhur në ishullin e Sardenjas në makinën e tyre, mund të përballen me një dënim prej 6 vitesh heqje lirie.

Ata u justifikuan se donin ta çonin në shtëpi rërën si një “suvenir” për të zbukuruar shtëpinë dhe se nuk ishin në dijeni se kjo gjë përbënte një vepër penale.

Çifti francez e kishte futur rërën në 14 shishe plastike në bagazhin e një automjeti tip “SUV” dhe ishin gati ta ngarkonin në një traget që shkonte drejt Toulon, Francë.

Rëra e famshme e Sardenjës konsiderohet si pasuri publike dhe heqja e saj nga ishulli është rreptësisht e ndaluar.

Për vite me radhë, banorët e zonës janë ankuar për vjedhjen e burimeve natyrore, përfshirë rërën.

Sipas një ligji të vitit 2017, tregtimi me rërën dhe guralecët është i paligjshëm, dhe zakonisht dënohet me gjobë deri në 3,000 euro.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat