Sport

Top dhjetë shpenzuesit më të mëdhenj në këtë afat kalimtar veror

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Një numër i klubeve kanë treguar muskujt e tyre në këtë verë, pasi kanë shpenzuar shuma të majme parash për transferimin e disa lojtarëve.

Afati i transferimeve në Ligën Premier përfundoi më 8 gusht, mirëpo në Serie A, La Liga, Bundesliga dhe Ligue 1, përfundoi më 2 shtator.

Real Madridi dhe Barcelona edhe në këtë afat kanë treguar fuqinë e tyre për të shpenzuar shuma të majme, por edhe klubet e tjera nuk qëndrojnë shumë larg.

Dhjetë klubet që shpenzuan shuma të majme në këtë afat kalimtar:

Bayern Munich
Paratë e shpenzuar: 143 milionë euro

Transferimet e bëra: Lucas Hernandez (€80m nga Atletico Madrid), Benjamin Pavard (€35m nga VfB Stuttgart), Ivan Perisic (huazim nga Inter), Jann-Fiete Arp (€3m nga Hamburg), Philippe Coutinho (€8.5m huazim nga Barcelona), Mickael Cuisance (€12m nga Borussia Monchengladbach).

Aston Villa
Paratë e shpenzuara: 148 milionë euro

Transferimet e bëra: Wesley (€25m nga Club Brugge), Tyrone Mings (€22m nga Bournemouth), Douglas Luiz (€16m nga Manchester City), Matt Targett (€15m nga Southampton), Tom Heaton (€8m nga Burnley).

Arsenal
Paratë e shpenzuara: €152 milionë

Transferimet e bëra: Nicolas Pepe (€80m nga Lille), William Saliba (€30m nga Saint-Etienne), Kieran Tierney (€27m nga Celtic), David Luiz (€8m nga Chelsea), Gabriel Martinelli (€6m nga Ituano), Dani Ceballos (huazim nga Real Madrid).

Sevilla
Paratë e shpenzuara: €158 milionë

Transferimet e bëra: Jules Kounde (€25m nga Bordeaux), Rony Lopes (€25m nga Monaco), Munas Dabbur (€17 RB Salzburg), Luuk de Jong (€12.5 nga PSV), Sergio Reguilon (huazim nga Real Madrid), Javier Hernandez (€8m nga West Ham).

Manchester United
Paratë e shpenzuara: €159 milionë

Transferimet e bëra: Harry Maguire (€87m nga Leicester City), Aaron Wan-Bissaka (€55m nga Crystal Palace), Daniel James (€17m nga Swansea City).

Inter
Paratë e shpenzuara: €170 milionë euro

Transferimet e bëra: Romelu Lukaku (€80m nga Manchester United), Valentino Lazaro (€22m nga Hertha), Matteo Politano (€20m nga Sassuolo), Alexis Sanchez (huazim nga Manchester United), Diego Godin (huazim nga Atletico Madrid).

#4 Juventus
Paratë e shpenzuara: €192 milionë

Transferimet e bëra: Matthijs de Ligt (€75m nga Ajax), Danilo (€37m nga Manchester City), Cristian Romero (€30m nga Genoa), Luca Pellegrini (€22m nga Roma), Merih Demiral (€18m nga Sassuolo), Aaron Ramsey (transferim i lirë nga Arsenal), Gianluigi Buffon (transferim i lirë nga PSG), Adrien Rabiot (transferim i lirë nga PSG).

Atletico Madrid
Paratë e shpenzuara: €247 milionë euro

Transferime e bëra: Joao Felix (€126m nga Benfica), Marcos Llorente (€30m nga Real Madrid), Mario Hermoso (€29m nga Espanyol), Kieran Trippier (€22m nga Tottenham).

Barcelona
Paratë e shpenzuara: €255 milionë euro

Transferimet e bëra: Antoine Griezmann (€120m nga Atletico Madrid), Frenkie de Jong (€75m nga Ajax), Neto (€26m nga Valencia), Junior Firpo (€18m nga Real Betis).

Real Madrid
Paratë e shpenzuar: €305 milionë

Transferimet e bëra: Eden Hazard (€100m nga Chelsea), Luka Jovic (€60m nga Frankfurt), Eder Militao (€50m nga Porto), Ferland Mendy (€48m nga Lyon), Rodrygo (€45m nga Santos), Alphonse Areola (huazim nga PSG).

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv