Lajme

Tedros Adhanom-Ghebreyesus, drejtori i OBSh-së jep lajm jo të mirë

Tedros Adhanom-Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, ka konfirmuar lajmin e keq.

Tedros Adhanom-Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, të mërkurën tha se më shumë raste ishin raportuar në agjenci në 24 orët e kaluara sesa çdo herë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, raporton Cnn.

“Ne kemi ende një rrugë të gjatë për të shkuar në këtë pandemi,” tha Tedros në një konferencë në Gjenevë. “Në 24 orët e fundit, ka pasur 106,000 raste të raportuara në WHO – më së shumti në një ditë të vetme që nga fillimi i shpërthimit. Pothuajse dy të tretat e këtyre rasteve u raportuan në vetëm katër vende. ”

Ato katër vende janë Shtetet e Bashkuara, Rusia, Brazili dhe India, epidemiologu i sëmundjes infektive të OBSH-së, Maria Van Kerkhove konfirmoi për CNN.

Është e rëndësishme të theksohet: Mund të ketë vonesa në raportime në shumë pika të procesit, kështu që kjo një ditë e lartë nuk do të thotë që këta 106,000 njerëz ishin infektuar, testuar ose numëruar në 24 orët e kaluara.

Postime të ngjajshme
Lajme

Kthimi në punë i drejtorëve të ndërmarrjeve publike: A do të rikthehet edhe kryeshefi i ‘Trepçës’

Lajme

Fillon faza e tretë e lehtësimit të masave ndaj koronavirusit

Lajme

Gjendet e pajetë një grua në fshatin Kreshovë

Lajme

Ja rregullat që duhet ndjekur gjatë kalimit të kufirit