Lajme

Drejt zgjedhjeve, nuk e duan Nismën e AKR-në në Qeveri

Dy partitë që dolën të parat nga zgjedhjet e 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk do të pranojnë ta formojnë qeverinë e re me asnjërën nga partitë që kanë keqqeverisur në mandatin e kaluar, duke përjashtuar kështu një…
Lajme

Nisma akuzon VV, se po kërcënon e shantazhon vëzhguesit në QNR

Nisma Socialdemokrate ka akuzuar rëndë anëtarët e Lëvizjes Vetëvendosje në KQZ. Sipas Nisma’s Socialdemokrate, në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, dy anëtarët e VV-së, Nazlie Balaj dhe Adnan Rrustemi po ndërhyjnë vazhdimisht në tavolinat e rinumërimit…
Lajme

Gjykata Supreme jep fjalët e fundit për zgjedhjet

Tre kandidatë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe një i Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilëve po u kontestohet mandati i deputetit me vendimin e PZAP-it për t’i përjashtuar nga rezultati përfundimtar votat e ardhura nga Serbia, janë ankuar në Gjykatën…
Lajme

Sherifi, PZAP korrigjoi padrejtësinë ndaj 42 mijë votuesve

Sekretari i përgjithshëm i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka vlerësuar lart vendimin e Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) për anulimin e votave të ardhur nga Serbia. Ai ka thënë se një veprim i tillë ktheu integritetin dhe besueshmërinë e…
Lajme

Konjufca: Lista Serbe duhet ta njoh shtetin e Kosovës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur në RTV Dukagjini rreth mundësisë së përfshirjes së Listës Serbe në qeverinë e re. Ai ka thënë se nuk do të pranojnë kushte nga Lista Serbe për formulën qeverisëse. “Nuk mendoj që koalicioni…
Lajme

Vazhdojnë takimet VV-LDK për arritjen e koalicionit qeverisës

Dy grupet punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës sot do të vazhdojnë me një takim tjetër në përpjekje për arritjen e marrëveshjes për koalicion qeverisës. Në një intervistë për KosovaPress, kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti tha…
LajmeZgjedhjet

Ka përfunduar numërimi i votave me kusht

Mbrëmë ka përfunduar numërimi i votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta. Kurse, sot do të rinumërohen katër vendvotimet për të cilat vendosi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. E gjithë kjo i jep fund procesit të numërimit dhe rinumërimit të…