Lajme

Serbia dërgon ekipin për ndihma në Shqipëri

Një ekip i specializuar për shpëtim i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë ka mbërritur sot në orët e para të mëngjesit në zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri. Lajmin e ka konfirmuar ambasadori serb në Tiranë, Mirojlub Zaric. “Ata kanë…
Lajme

Sot 24 vjet nga Marrëveshja e Dejtonit

Sot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Paqes për Bosnjë dhe Hercegovinë, e njohur si Marrëveshja e Dejtonit. Marrëveshja u nënshkrua në bazën ushtarake amerikane “Wright Peterson” në Ohajo, më 21 nëntor 1995. Një nga parimet kryesore të…
Lajme

Vuçiç shtrihet në spital, probleme me zemër

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka përfunduar në spital pasditen e djeshme për shkak të problemeve kardiovaskulare. Sipas mediave serbe, ai u pranua në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Beograd. Ky informacion u bë i ditur për publikun nga Sekretari i…
Lajme

Ftesë për Kosovën dhe Serbinë gjatë janarit nga Macron

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se janë marrë vesh me presidentin e Francës, Emanuel Macron, që të zhvillojnë një bisedë të gjatë telefonike në muajin dhjetor pasi të krijohet qeveria në Kosovë, dhe me shumë gjasë do të caktohet dhe një…
Lajme

Maliqi parasheh rreziqet nga dialogu Kosovë - Serbi

Cilido qoftë skenari, mbi të cilin do të zhvillohen bisedimet Kosovë – Serbi, ekziston rreziku real që ideja e korrigjimit të kufijve të rikthehet në tavolinën e diskutimeve. Kështu ka deklaruar në një intervistë për “Zërin” publicisti Shkëlzen Maliqi…