Lajme

Kosovarët në Gjermani, e gjermanët ku po ia mësyjnë?

Që nga paslufta vendi i preferuar për kosovarët për të jetuar dhe për të punuar është Gjermania, mirëpo sipas disa studimeve të fundit që janë bërë atje, po del që shtetasit gjermanë më shumë po preferojnë Zvicrën për të jetuar e punuar sesa vendin e…
Lajme

Vjosa Osmani pret në takim diplomatët kanadez

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani e shoqëruar nga anëtari i Kryesisë, Besian Mustafa ka pritur në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Euroazi dhe Evropë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kanadasë, David Sproule, Ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman dhe…
Lajme

Sot, Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit shënohet më 5 dhjetor. Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit është ditë e caktuar nga Asambleja e Përgjithshme OKB-së në vitin 1985 dhe u dedikohet të gjithë atyre vullnetarëve të shumtë anembanë botës, të cilët…
Lajme

GAP: Pasojat e Ligjit të ri për Paga në buxhetin e Kosovës

Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti GAP dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizojnë tryezë diskutimi me temë “Cilat janë pasojat e Ligjit të ri për Paga për buxhetin e Kosovës, qëndrueshmërinë fiskale, sektorin privat dhe…