Sport

Superliga e Kosovës: Rënditja tabelare pas xhiros së 23-të

Feronikeli pret Dritën në ndeshjen e fundit të xhiros së 23-të në elitën e futbollit kosovar.

Dy skuadrat kanë nevojë të madhe për pikë edhe pse kanë objektiva krejtësisht të kundërta.

Vendasit ende nuk janë të qetë pasi rrezikojnë rënien, derisa mysafirët kërkojnë fitoren për tu rikthyer në pozitën e parë në tabelë.

Takimi që do të fillojë nga ora 13:30 pritet të jetë shumë interesant për faktin se dy skuadrat duan fitoren.

Në dy ballafaqimet e para këtë edicion, Drita ka bilanc më të mirë me një fitore e një barazim.

Kjo ndeshje do të gjykohet nga Tefik Maloku me ndihmësit Bujar Selimaj e Besnik Morina.

Feronikeli – Drita 0:1

Mbyllet ndeshja!

GOOOL: 95′ Alidema shënon për Dritën, super gol.

90+2′ Simonovsi gjuan bukur, Maloku mbron edhe më bukur.

90′ Gjyqtar Tefik Maloku akordon 7 minuta lojë shtesë.

88′ Pllana pëson dëmtim. Zëvendësohet nga Kiqina.

83′ Rast i mirë për Feeronikelin. Hoxha harkon, por Simonovski nuk e shtyn topin drejt rrjetës.

72′ Vucaj gjuan, pret Smakiqi.

68′ Aksion i bukur i Dritës. Namani gjuan fuqishëm, por topi shkon ngjitur me shtyllën.

59′ Silva harkon në zonë, Dabiqaj gjuan, por mbi portë.

57′ Lojë më e dobët në pjesën e dytë. Skuadrat po luftojnë në mesfushë.

47′ Nili gjuan një top në zonë, po Maloku ishte në vend.

46′ Nis pjesa e dytë.

Mbyllet pjesa e parë!

43′ Super rast për Dritën. Ajzeraj i vetëm me Smakiqin, gjuan bukur, por mbron portieri.

35′ Panik në mbrojtjen e Dritës. Cuculi kthen topin prapa, por Maloku e largon para Milickovicit.

28′ Të dy skuadrat po provojnë të krijojnë, por mbrojtjet duken në nivel.

17′ Feronikeli kërkon penallti, por gjyqtari Tefik Maloku nuk mendon ashtu. Nga i njëjti rast topi shkon te Simonovski që gjuan, por pret Maloku,

11′ Pllana gjuan nga distanca, Maloku në vend.

9′ Da Silva provon me gjuajtje-harkim, për pak nuk befason Malokun.

8′ Drita edhe një herë në aksion. Vucaj rrezikon, por jashtë portës.

5′ Drita organizon një aksion të bukur. Vucaj te Ajzeraj që gjuan bukur, por Hoxha largon topin nga vija e portës.

1′ Nis ndeshja.

Formacionet zyrtare

Feronikeli:Smakiqi, Thaqi, Balde, Pllana, Hoxha, Dabiqaj, Malaj, Milickovic, Hoti, Da Silva, Simonovski.

Drita: Maloku, Limani, Arago, Cuculi, Blakqori, Vucaj, B.Shabani, Namani, Xh.Shabani, Haxhimusa, Ajzeraj.

 

(Gjyqtarët: T. Maloku, B. Selimaj, B. Morinaj dhe B. Jahmurataj)

Postime të ngjajshme
Sport

Si do të duket Liga e Kampionëve dhe ajo e Evropës nëse jetësohet Superliga Evropiane

Sport

Si do të ishin formacionet e pesë kombëtareve pa lojtarët e 12 klubeve themeluese të Superligës Evropiane?

Sport

Milioner nga shkarkimet, kjo është shuma marramendëse që ka fituar Mourinho

Sport

Super Liga Evropiane: Mesut Ozil dërgon mesazh të fortë