Sport

Studimi i ri zbulon se sa shumë ka fituar Mourinho nga shkarkimet

Një studim i ri ka zbuluar se sa shumë para ka grumbulluar trajneri portugez, Jose Mourinho, ndër vite nga shkarkimet e tij nga klubet e futbollit.

Trajneri portugez ka marrë kompensim nga Chelsea, Manchester United, Tottenham Hotspur dhe Real Madrid pasi u shkarkua para se t’i skadonte kontrata.

Mourinho ka fituar mbi 100 milionë funte vetëm nga periudha e tij me klubet angleze, por të dhënat e reja nga 101 Great Goals tani zbulojnë se sa kompensim ka marrë gjatë karrierës së tij si menaxher.

Periudha e tij e parë në Angli erdhi në vitin 2004, kur ‘The Special One’ mbërriti në Chelsea pas një triumfi të jashtëzakonshëm në Ligën e Kampionëve me Porton.

Ai do të vazhdonte të fitonte dy tituj të Ligës Premier me klubin londinez përpara se të shkarkohej në vitin 2007 pas një fillimi të dobët të sezonit.

Titujt në vend do të fitoheshin edhe me Interin dhe Real Madridin në vitet në vijim, por në vitin 2013, 58-vjeçari vendosi të rikthehej në Stamford Bridge.

Ai ngriti trofeun e Ligës Premier edhe një herë në vitin 2015, por ashtu si në periudhën e tij të parë, gjërat shpejt u përkeqësuan më pas.

I shkarkuar në mënyrë jo-ceremonike më vonë atë vit, Mourinho do ta gjente veten në Mançester në vitin 2016, për të pasuar Louis van Gaal si trajner kryesor i Manchester United.

Jose zgjati dy vjet në Old Trafford, duke fituar Kupën e Ligës, Ligën e Evropës dhe Community Shield gjatë asaj kohe.

Edhe një herë, periudha e muajit të mjaltit nuk mundi të zgjaste dhe nga fundi i 2018, ai u lirua nga detyra shumë përpara përfundimit të planifikuar të kontratës së tij.

Sipas studimit të 101 Great Goals, Mourinho ka fituar 97,674,480 funte nga tre punët e tij në Angli gjatë dhjetë viteve të fundit.

Kjo shifër astronomike e sheh atë të renditet në krye të listës për shumën e fituar nga çdo trajner i Ligës Premier që është shkarkuar që nga fillimi i sezonit 2011/12.

Ish-trajneri i Spurs, Mauricio Pochettino është i dyti i largët në listë, megjithëse ai është më shumë se 50 milionë funte pas Mourinhos.

Në përgjithësi, të dhënat tregojnë se tri herë fituesi i Ligës Premier, Mourinho kaloi gjithsej 2,315 ditë duke menaxhuar në Angli, duke fituar mesatarisht 42,192 funte në ditë.

Nga ajo ditë, ai drejtoi ekipet në 336 ndeshje, duke fituar 209 dhe duke fituar 266,870 funte për ndeshje.

Prandaj, të ardhurat e tij shkojnë deri në 97,674,480 funte në tre punët e tij, gjë që e bën Mourinhon trajnerin më të shtrenjtë në historinë e Ligës Premier dhe gjithashtu me një diferencë të madhe.

Related posts
Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Sport

Barcelona pëson edhe golin e tretë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *