Sport

Stipe Miocic rikthen titullin e kampionit të peshave të rënda në UFC

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Stipe Miocic është kampioni i ri i peshave të rënda në UFC, pasi mposhti Daniel Cormier në ngjarjen kryesore të UFC 241.

Miocic fitoi titullin UFC Heavyweight për herë të dytë në karrierën e tij pasi mundi Cormier me 4:09 të kaluara në raundin e katërt të duelit të tyre UFC 241 përmes nokautit teknik në Qendrën Honda në Anaheim, California.

Përplasja kryesore e ngjarjes ishte e afërt, derisa filloi raundi i katërt. Me rreth një minutë për të kaluar në raund, Stone Cold po dorëzonte disa goditje në trupin e DC kur gjuajti një të drejtë në kokën e tij.

Pas një kontrolli më të afërt nga gjyqtari, lufta mori fund pasi DC nuk po mbronte veten dhe Stone Cold u kurorëzua UFC Heavyweight Champion për herë të dytë në karrierën e tij.

Miocic fillimisht kishte fituar titullin UFC Heavyweight kundër Fabrício Werdum në UFC 198 në maj 2016, dhe ai e mbrojti me sukses atë tre herë para se ta humbiste nga Cormier në UFC 226 në korrik të vitit të kaluar.

Miocic tani ka një rekord prej 19-3 në MMA, duke qëndruar në 13-3 në UFC, ndërsa Cormier rrëshqet në një rekord 22-2 në MMA dhe një rekord 11-2 në UFC./Indeksonline/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv