Sport

Statistikat e ndeshjeve Prishtina – Drita: Derbi zhvillohet të mërkurën

Kryendeshja e javës së 21-të në Superligën e Kosovës do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” mes FC Prishtinës dhe Dritës.

Dy skuadrat do të përballen pasnesër në ndeshjen e pestë zyrtare këtë edicion, apo të tretën kampionate.

Në katër ndeshjet e këtij edicioni, prishtinasit kanë korrur dy fitore (3:1 në Superkupë dhe 1:0 në Kupë), derisa kanë edhe dy barazime – 0:0 dhe 1:1 – në kampionat.

 

Në përgjithësi, në 52 përballje, FC Prishtina ka 23 fitore, Drita dhjetë fitore dhe 19 ndeshje janë mbyllur baras.

FC Prishtina është e pamposhtur në 14 ndeshjet e fundit në kampionat, derisa Dritën e pret si skuadra më në formë në ligë sivjet.

Nga ana tjetër, Drita udhëton në kryeqytet pas humbjes 1:2 nga Trepça ’89 në Gjilan.

Postime të ngjajshme
Sport

Renditja e ligave më të forta në Evropë gjatë 15 viteve të fundit, çka shkruhet për Kosovën?

Sport

Milani dështon të fitojë ndaj Udinese

Sport

Pnishi kërkon në FIFA rreth 32 mijë euro kompensim nga Feronikeli

Sport

Bytyqi asiston, Cikalleshi shënon