Sport

Sot hidhet shorti për playoff-in e Kupës së Botës, gjithçka çfarë duhet të dini

Gjithçka është gati për shortin që do të përcaktojë ndeshjet play-off për kualifikimin e ekipeve të fundit europiane që do të marrin pjesë në Botërorin 2022 në Katar . Ky short do të hidhet sot në Zyrih të Zvicrës.

Këto janë ekipet kombëtare pjesëmarrëse, të ndara në dy grupe:
– Vazo 1 : Italia , Portugalia, Rusia, Skocia, Suedia, Uellsi
– Vazo 2 : Austria, Republika Çeke, Maqedonia e Veriut, Polonia, Turqia, Ukraina.

Tre vendet evropiane për Kupën e Botës 2022 që nuk janë caktuar në fund të fazës së grupeve të garave paraprake do të vendosen nga tre turne mini-play-off në të cilat do të marrin pjesë gjithsej 12 ekipe.

Dhjetë nënkampionët e raundeve kualifikuese evropiane iu bashkuan dy skuadra bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve 2020/21, Austria dhe Republika Çeke .

Konkretisht, këto vende i takuan dy skuadrave të renditura më të larta mes fituesve të grupeve të Ligës së Kombeve, të cilat nuk u kualifikuan drejtpërdrejt në finale as duke fituar grupin e tyre dhe as duke u renditur në vendin e dytë në kualifikueset evropiane dhe për rrjedhojë duke u futur me të drejtë në play-off.

Related posts
Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Sport

Barcelona pëson edhe golin e tretë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *