Lajme

Sot 29 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Kaçanikut

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Sot bëhen 29 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Kaçanikut, e cila fuqizonte ligjërisht Deklaratën e Pavarësisë së 2 Korrikut.

Shpallja e Kushtetutës së Kosovës është bërë në Kaçanik më 7 shtator 1990, në një organizim të mirë dhe të fshehtë, pasi vendi ishte i mbushur nga forcat policore dhe ushtarake të pushtuesit, të cilit kishin nisur një spastrim të hapur të institucioneve të Kosovës, duke i larguar punëtorët shqiptar dhe futjen e masave të dhunshme. Ndërkaq, deputetët që kishin shpallur Deklaratën e 2 Korrikut ishin shpall persona në kërkim.

7 Shtatori cilësohet si identitet i historisë së re të Kosovës dhe njëra nga datat më të çmuara të Kosovës, dhe ka një rendësi të madhe politike e historike, meqë përmes saj u organizua jeta institucionale e shqiptarëve të Kosovës në përudhen e viteve ’90, po ashtu u organizua sistemi politik, ushtarak, arsimo, shëndetësorë, kulturor e sportiv.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat