Lajme

Situata me helmimet, shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Deçan

Komuna e Deçanit ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, pas situatës me helmimin në këtë komunë.

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka bërë të ditur se në bazë të Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për Parandalimin e Sëmundjeve Ngjitëse të Statutit të komunës së Deçanit ka marrë vendim që të shpallet gjendje emergjente në tërë territorin e kësaj komune.

Kujtojmë se që nga e shtuna rreth 900 persona kanë kërkuar ndihmë në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Deçan me simptoma të helmimit, dyshimet e para janë qe kjo mund të jetë shkaktuar nga uji, derisa janë duke u pritur rezultat tjera për të zbuluar shkaqet e këtij helmimi. /Demokracia.com/

Postime të ngjajshme
Lajme

Arrijnë në Kosovë 38 mijë e 400 doza tjera të vaksinës AstraZeneca

Lajme

Me kaq vite burgim mund të dënoheni për zjarrvënie të qëllimshme

Lajme

KEDS njofton për zonat që do të kenë mungesë të energjisë elektrike

Lajme

Valon Syla i lidh përgjimet me Xhelal Sveçlën e Haki Abazin