Sport

Si do të duket Liga e Kampionëve dhe ajo e Evropës nëse jetësohet Superliga Evropiane

Liga e Kampionëve dhe ajo e Evropës do të dukeshin tërësisht ndryshe nëse jetësohet Superliga Evropiane.

Të dielën mbrëma u bë e ditur nga 12 klube se po e themelojnë garën më të re në futboll, që do të sillte për ta të ardhura të majme.

Gjashtë skuadra të mëdha nga Liga Premier, tre nga La Liga dhe tre nga Serie A, njëzëri kanë përkrahur idenë e themelimit të Superligës Evropiane.

https://blicmedia.net/si-do-te-ishin-formacionet-e-pese-kombetareve-pa-lojtaret-e-12-klubeve-themeluese-te-superliges-evropiane/

Të gjitha klubet madje kanë tërhequr nga Asociacioni i Klubeve Evropiane zyrtarët e tyre, duke u fokusuar në garën e re.

Bayern Munich, Dortmund dhe Paris Saint-Germain ende nuk kanë vullnet për t’u bashkuar me garën e re, mirëpo pritet që t’u bashkangjiten më vonë nëse jetësohet projekti.

Konkursi është vendosur të luhet në mesjavë së bashku me ligat e brendshme dhe do të nënkuptojë të tillë si Manchester United, Manchester City, Chelsea, Liverpool, Tottenham Hotspur, Arsenal, Inter Milan, AC Milan, Juventus, Atletico Madrid, Real Madrid dhe Barcelona nuk do të garonte në Ligën e Kampionëve ose Ligën e Evropës.

Mund të shihet një fluks skuadrash që zënë vendet e tyre në konkurrencën evropiane. Duke kaluar pozicionet aktuale të ligës, Leicester City, West Ham, Everton dhe Leeds United do të përfaqësonin Anglinë në Ligën e Kampionëve në mandatin e ardhshëm.

Në Ligën e Evropës do të ishin Aston Villa, Wolves dhe Crystal Palace.

Atalanta, Napoli, Lazio dhe Roma do të ishin pjesëmarrësit e Italisë në Ligën e Kampionëve, me Sassuolo, Verona, Sampdoria në Ligën e Evropës.

Mungesa e Barcelonës, Real Madridit dhe Atletico Madridit në Ligën e Kampionëve do t’i jepte Sevillës, Villarrealit, Betisit dhe Real Sociedadit një mundësi në garën me më të mirë e Evropës për klube dhe Granada, Levante dhe Celta Vigo në turneun dytësor.

Postime të ngjajshme
Sport

Jo vetëm Mourinho, një tjetër emër i madh i futbollit mund të zbarkojë në Romë

Sport

Prishtina dhe Llapi kanë siguruar tashmë daljen në Evropë, ja sa para do t’i fitojnë

Sport

Skuadra e madhe gjermane kërkon Granit Xhakën

Sport

Liverpool kërkon yllin e Real Madridit, ky është çmimi i vendosur për të