Lajme

Shqipëria publikon bilancin e koronavirusit në 24 orët e fundit

Regjistrohen rekord rastesh të reja me Covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, vetëm në 24 orët e fundit janë testuar pozitivë 165 persona në 960 testime të kryera.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 81 raste në Tiranë, 21 raste në Fier, 11 raste në Pogradec, 7 raste në Lushnje, 6 raste në Shkodër, Lezhë, 5 raste në Krujë, Berat, 4 raste në Vlorë, 3 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, 2 raste në Rrogozhinë, Tropojë, Malësi e Madhe, 1 rast në Mirëditë, Mallakastër, Ura Vajgurore, Roskovec.

Ndërkohë fatkeqësisht tre persona e kanë humbur betejën me virusin duke ndërruar jetë.

“Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID-19,  një 63 vjeçar nga Burreli, një 66 vjeçar nga Tirana, një 83 vjeçar nga Shkodra” informon Ministria e Shëndetësisë.

Lajmi i mirë është së në 24 orë janë shëruar 102 qytetarë, duke e çuar në 9406 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Aktualisht në Spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 232 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të zbatojnë masat për parandalimin e përhapjes së COVID19.

Në ambientet e hapura dhe të mbyllura duhet të vendoset detyrimisht maska ose barriera mbrojtëse.

“Është një ndër masat më efikase që e kufizon përhapjen e infeksionet, sikundër është shumë e rëndësishme të respektohen rregullat e distancimit social dhe të higjienës, për të kufizuar përhapjen e COVID-19. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID-19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID-19”.

Postime të ngjajshme
Lajme

Qytetarët e këtyre shteteve nuk mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR

Lajme

I pakënaqur me dënimin, Halilaj trondit Sami Lushtakun: Do të përballemi në Gjykatë Speciale, do iu dridhet toka nën këmbë

Lajme

Qeveria merr një vendim të rëndësishëm për stafin mjekësor në Kosovë

Lajme

Afro 90 mijë euro tender: Hoti e ‘mbush’ zyrën e kryeministrit me mallra