Sport

Sfida e veçantë për CR7 në Euro 2020: A do ta kalojë Ronaldo Platinin?

Ronaldo synon ta kalojë Platinin si golashënuesin më të mirë në histori të Kampionatit Evropian.

figure>

“Euro 2020” do të jetë i veçantë për Cristiano Ronaldon.

CR7 në “Euro 2016”, ku Portugalia triumfoi në finale duke e mundur Francën, arriti që të bëhet njëri prej golashënuesve më të mirë në histori të Kampionatit Evropian.

Ai e barazoi Michel Platinin me 9 gola, por tani synon të pushtojë i vetëm vendin e parë dhe do të ketë shansin në “Euro 2020”.

Në mesin e 20 golashënuesve më të mirë në histori të Euro, janë vetëm tre lojtarë aktiv, CR7, Antoine Griezmann dhe Zaltan Ibrahimovic – ky i fundit ishte në listën e Suedisë, por lëndimi i rëndë e la jashtë “Euro 2020”.

figure>

Pas Ronaldos dhe Platinis me nga 9 gola, gjendet Alan Shearer i Anglisë, me shtatë gola, derisa shtatë futbollistë kanë realizuar nga 6 gola me Griezmann që do të ketë shansin që të shkruajë gjithashtu historinë.

Golashënuesit më të mirë në histori të Kampionatit Evropian:

Postime të ngjajshme
Sport

A ia lejon ligji italian Eriksenit të luaj përsëri për Interin?

Sport

Visoka tregon pse e zgjodhi Ferizajin dhe ka një premtim për “Ujqërit”

Sport

Mourinho me deklaratë prekëse pë Eriksen

Sport

Skandaloze: Serbo-austrikau e shanë me nënë futbollistin shqiptar të Maqedonisë