Lajme

Serbisë i futet frika në palcë: Biden do të na detyrojë ta njohim Kosovën!

Shteti i Serbisë nuk frikësohet se pse në krye të shtetit më të fuqishëm në botë, Amerikës, së shpejti do të jetë Joi Biden.

Ai beson se Biden, si shumë politikanë, tregon dy fytyra – njëra në opozitë dhe tjetra kur vjen në pushtet.

Në një intervistë për Sputnik, ai kujtoi se Biden, si Zëvendës President i SHBA, kishte bërë dy herë një vizitë zyrtare në Serbi dhe theksoi se bisedimet që ai kishte me të si Kryeministër në Uashington dhe në Konferencën e Sigurisë së Mynihut me Presidentin Vuçiq ishin krejtësisht të ndryshme nga ato të cilën Biden e udhëhoqi gjatë viteve 1990.

“Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi në ndërtimin e marrëdhënieve të reja dhe marrëdhënieve të reja me njerëzit që do të merren gjithashtu me çështjet evropiane, domethënë, dialogun me Prishtinën. Sepse problemi më i madh i administratës amerikane të Biden, domethënë demokratëve, është se ata besojnë se çështja e Kosovës është zgjidhur – thotë Daçiç.

Ai beson se ata nuk favorizojnë vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, por thjesht kërkojnë zbatimin e vendimit për shpalljen e Kosovës.

“Ajo administratë ndoshta nuk do të ishte më e favorshme për Serbinë sesa Trump, i cili nuk e ka barrën e pjesëmarrjes në projektin e krijimit të një Kosove të pavarur. Kjo është arsyeja pse administrata Trump ishte më e hapur për kompromis. Sidoqoftë, situata po ndryshon dhe skena e vërtetë politike ndërkombëtare ka ndryshuar. Kosova nuk ka më një pozitë kaq të fortë sa kishte, nuk ka shumicë, nuk mund të bëhet anëtare askund”, përfundon Daçiq.

Postime të ngjajshme
Lajme

Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Lajme

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President

Lajme

Reagon kandidati i PDK-së, ia uron fitoren Shpejtim Bulliqit

Lajme

Haraqija kapet me Gjinovcin