Lajme

Salvini i Italisë lejon 27 adoleshentë të largohen nga anija Open Arms

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini ka pranuar të lejojë 27 adoleshentë të largohen nga një anije shpëtimi migrantësh mes një grindje midis liderit të djathtë dhe ministrave të tjerë.

Të miturit u lejuan të zbrisnin në ishullin italian të Lampedusa pas më shumë se gjashtëmbëdhjetë ditësh në det.

Më shumë se 100 migrantë mbeten në bordin e anijes shpëtuese Spanjolle Open Arms. Kryeministri Giuseppe Conte e kishte quajtur Z. Salvini “të fiksuar” me mbajtjen e migrantëve jashtë porteve italiane.

Gjithashtu dy ministrat, të Premten refuzuan të nënshkruajnë urdhrat e Z. Salvini, duke ndaluar anijen e Open Arms të hipnin në Lampedusa.

Ishulli i vogël i Lampedusës ka qenë prej kohësh një tërheqës për migrantët afrikanë që ikin nga dhuna dhe varfëria.

Liga e Z. Salvini po kryeson në sondazhet e opinioneve, ka kapërcyer edhe Five Star. Prandaj, një koalicion midis Five Star dhe PD po duket gjithnjë e më i mundur.

Five Star dhe Liga kanë muaj që debatojnë për një varg çështjesh, përfshirë taksimin dhe financimin e një projekti hekurudhor me shpejtësi të lartë, që përfshin një tunel përmes Alpeve./bbc/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat