Lajme

Sa duhet të shqetësohemi për variantet e reja të COVID-19?

Shumë janë të shqetësuar se variantet e reja më të transmetueshme të coronavirusit në të gjithë botën mund të komplikojnë përpjekjet për t’i dhënë fund pandemisë.

Por a duhet të shqetësohemi se këto forma të reja të virusit do të vazhdojnë të shfaqen?“Në fillim të këtij viti, njerëz si unë po thoshin se mutacioni mund të mos ishte një problem i madh sepse ky ishte një virus mjaft i ngadaltë krahasuar me diçka si gripi dhe nuk njihej për të bërë gjëra shumë radikale”, ka thënë Danny Altmann, një profesor i imunologjisë në Imperial College London, për Euronews, përcjell Telegrafi.

Që nga fillimi i pandemisë, janë raportuar rreth 200,000 sekuenca të ndryshme virusesh, por tani këto variante po ndikojnë në sëmundje, thonë ekspertët.Problemi është se tani ka kaq shumë raste të COVID-19 sa që “variacionet do të shfaqen”, tha Altmann.

“Unë mendoj se është një numër i kufizuar dhe ata nuk do të vazhdojnë të shfaqen në një numër të madh përgjithmonë dhe përgjithmonë”, shtoi ai.
Në këtë drejtim, vendet tani duhet të përqendrohen në ndalimin e përhapjes së virusit dhe zvogëlimin e transmetimit, kanë thënë ekspertët.

Postime të ngjajshme
Lajme

Kur do të vijë vaksina kundër COVID-19 në Kosovë?

Lajme

Parashikimi i motit për vikend: Rikthehet i ftohti dhe bora

Lajme

Endrit Thaçi poston fotografi emocionuese të Adem Jasharit dhe Hashim Thaçit

Lajme

Kujtim Shala reagon për herë të parë pas debaklit, të LDK-ës