Sport

Rritja e madhe e futbollistëve të Kosovës

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Viti 2019 ka qenë i begatë për futbollistët e Kosovës si në nivelin ekipor, ashtu edhe në atë me përfaqësuese. Shumë prej tyre kanë pasur ngritje në vlerë sipas faqes së specializuar “Transfermarkt”, duke veçuar këtu Milot Rashicën, i cili është aktualisht më i vlefshmi me 35 milionë euro, i pasuar nga Vedat Muriqi me një vlerë prej 12 milionë eurosh, shkruan sot, gazeta “Zëri”

Ani pse kanë kaluar vetëm pak më shumë se tre vjet prej pranimit të Kosovës në instancat më të larta të futbollit ndërkombëtar, si UEFA dhe FIFA, kjo nuk e ka ndalur Përfaqësuesen tonë të ketë ambicie të mëdha në garat më të mëdha të futbollit në botë.

Vitin e kaluar në krye me trajnerin zviceran Bernard Challandesin Përfaqësuesja e Kosovës ishte shumë afër kualifikimit në kampionatin evropian “Euro 2020”, ku në ciklin eliminator kishte në grup kombëtare si Anglia, Republika e Çekisë, Mali i Zi dhe Bullgaria.

Megjithatë, ëndrra nuk ka mbaruar, pasi Kosova e ka edhe një shans të dytë përmes fazës “play-off” të Ligës së Kombeve.

Natyrisht, e gjithë kjo ecuri e Kosovës në vitin 2019 ishte për shkak të formës së lartë që kanë treguar futbollistët, të cilët janë zhvilluar në masë të madhe në klubet evropiane, ku po zhvillojnë karrierë.

Futbollistët si Milot Rashica, Vedat Muriqi dhe Amir Rrahmani po kalojnë momente fantastike në klubet e tyre, ku janë shndërruar në futbollist kyçë.

Miloti po shkëlqen me Werderin, Muriqi po i mbyt kundërshtarët me gola në Turqi me Fenerbahçen, ndërsa Rrahmani është “Muri i Berlinit” te Hellas Verona.

Përveç tyre, formë të mirë në klubet e tyre po gëzojnë edhe futbollistët si Idriz Voca, Florent Hadërgjonaj, Edon Zhegrova dhe Herolind Shala.

Për shkak të kësaj vlera e tyre në tregun e transferimeve, sipas “Transfermarkt”, është rritur dukshëm, ku futbollisti më i vlefshëm i “Dardanëve” është Milot Rashica, me një vlerë prej 35 milionë eurosh, i ndjekur nga Vedat Muriqi me 12 milionë euro dhe Florent Hadërgjonaj me shtatë milionë euro. Kurse vlera e mbrojtësit fantastik nga Prishtina, Amir Rrahmani, është rritur në gjashtë milionë euro.

Milot Rashica, futbollisti më i vlefshëm i Kosovës

I dalë nga “lloçi” i Kosovës, por që po mahnit botën e futbollit me paraqitjet e tij mbresëlënëse.

 

 

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv