Lajme

Rriten temperaturat, nga kjo ditë mot më i nxehtë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se edhe gjatë dy ditëve në vijim do të mbajë mot i ngjashëm me rritje të lehta të temperaturave maksimale.

IHK njofton se nga e diela parashihen rritje e temperaturave maksimale mbi 30 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm me rritje të lehta të temperaturave maksimale. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-29 gradë Celsius”, thuhet në njoftim, ndërkaq nga e diela e tutje parashihen rritje e temperaturave maksimale mbi 30 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet i lartë, andaj këshillat e IKSHP mbeten në fuqi që nga ora 10-16 mundësisht të kufizohemi rrezeve të diellit, ose të përdorim masa mbrojtëse.

IHK njofton se gjatë dy ditëve në vijim do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-9m/s.

Postime të ngjajshme
LajmeShow Bizz

Morena Taraku mesazh publik Edi Ramës! Me fjalë të ashpëra zbulon diçka që nuk e kemi ditur

Lajme

“Për këtë punë mos na u dok ma këtu” – Çifti i moshuar që jetojnë të vetëm, tash e pesë ditë s’kanë rrymë

LajmeShow Bizz

Lola Haradinaj tregon se si hoqi dorë nga muzika dhe arsyeja ishte Dauti

Lajme

Italia me masa të reja anti-COVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet